top of page

dodano 27.10.2016

Bob Dylan laureatem literackiej Nagrody Nobla

 

Bob Dylan został laureatem literackiej Nagrody Nobla. W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Białorusinka Swietłana Aleksijewicz. Był to pierwszy przypadek, by nagroda ta trafiła do rąk reportera.

Jak argumentowano, nagrodę tę przyznano Dylanowi za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".

Artysta nadal nie skontaktował się z Akademią Szwedzką w sprawie odebrania Literackiej Nagrody Nobla. Jak podała jakiś czas temu rzeczniczka organizacji Ulrika Kjellin, udało się nawiązać kontakt z menedżerem muzyka, jednak nadal nie wiadomo, czy przybędzie na ceremonię wręczenia nagród.

W ten poranek Wielkanocny,
tak słoneczny i radosny,
w każdej wiosce dzwony biją
obwieszczając wieść przemiłą:
Chrystus w nocy powstał z grobu!
Krzyczą wszyscy wśród narodu.
Wreszcie przyszło nam zbawienie,
grzechu z Raju odkupienie!
Niech radosna ta nowina
będzie Twemu sercu miła,
Wszyscy cieszmy się, radujmy
Bogu chwałę wyśpiewujmy!

Życzymy Wam zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten czas napełni Wasze serca spokojem i radością. Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka towarzyszy Wam przez całe życie, a szczere i najpiękniejsze bożonarodzeniowe życzenia spełniają się w każdym momencie.

ŚWIĄTECZNY KONKURS POD HASŁEM „MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”

Do konkursu zostały zaproszone klasy pierwsze Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Każdy z uczestników miał za zadanie przygotować świąteczną ozdobę. Jury trudno było wybrać zwycięzców. Brano pod uwagę przede wszystkim wkład włożonej pracy, zaangażowanie uczniów, oryginalność i pomysłowość, wykorzystanie materiałów i precyzję wykonania. Uczniowie klasy 1N oraz 1S wykonane przez siebie piękne ozdoby bożonarodzeniowe przekazali na kiermasz, z którego zysk zostanie przekazany na renowację Opolskiej Katedry. Zwycięzcami zostali: Ewa Browarska, Kamila Karutz, Martyna Łupak z klasy 1N oraz Klaudia Dziwis i Dominika Trela z klasy 1S.

 

GRATULACJE DLA WSZYTKICH UCZNIÓW!

Redaktor: Biblioteka szkolna

Literacka nagroda Nobla 2015 - znamy laureata!

Laureat literackiej nagrody Nobla 2015

Tegoroczną laureatką nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz, mistrzyni reportażu literackiego. W swojej twórczości laureatka porusza tematy trudne - wojnę w Afganistanie, katastrofę w Czarnobylu czy II wojnę światową. Do Nobla została zgłoszona za cykl utworów: "Krzyk Czarnobyla". "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", "Ołowiane żołnierzyki", Zaczarowannyjesmiertju" i "Poslednijeswidietieli".

Nobel 2015 - pozostali kandydaci

Jednym z kandydatów do tegorocznej nagrody Nobla był Haruki Murakami, autor poczytnych powieści, którego cenią szczególnie czytelnicy, krytycy odrobinę mniej. Kolejnym nominowanym był NgugiwaThiong'o, pisarz pochodzenia kenijskiego, autor powieści, opowiadań i eseji, o którym mówi się na całym świecie. W swoim kraju autor nie jest znany. Niektórzy z pozostałych kandydatów do literackiej nagrody Nobla to: Austriak Peter Handke, Norweg Jon Fosse, Amerykanka Joyce CarolOates czy Albańczyk Ismail Kadare.

Wręczenie literackiej nagrody Nobla 2015

 

Jak co roku Nobel zostanie wręczony laureatowi 10 grudnia w filharmonii sztokholmskiej. Data nie jest przypadkowa - 10 grudnia to dzień śmierci Alfreda Nobla. Fundatorowi przyświecała myśl, by nagroda trafiała do ludzi, którzy stworzą "najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym".

Wykład na temat "Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży"

W dniu 15 września (czwartek) 2016 roku nauczyciel bibliotekarz uczestniczył w spotkaniu z rodzicami na auli szkolnej. Wygłosił tam wykład na temat „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Nieprzeceniona jest przecież rola książek w kształtowaniu osobowości młodego człowieka. Zaakcentowano wartość terapeutyczną książki, istotną w pokonywaniu różnego rodzaju problemów dnia codziennego. W głównej mierze podkreślono ogromną rolę rodziny w kształtowaniu kultury czytelniczej młodych ludzi oraz tworzeniu właściwego klimatu do obcowania z książką. Ponadto biblioteka szkolna przygotowała broszury dotyczące zalet codziennego czytania. Pokazano tam prezentacje o tytule "Czemu warto czytać książki" przygotowaną przez uczennice Aleksandre Siwek.

Dziękujemy rodzicom za liczne przybycie.

"Kto czyta książki, żyje podwójnie."

Umberto Eco

Biblioteka szkolna
ogłasza KONKURS na najlepiej czytającego ucznia
„POŻERACZA KSIĄŻEK”
konkurs trwa od 01.09.2016r.- 31.05.2017r.
Miesięczne zestawienie wypożyczeń klas
umieszczone zostanie na tablicy w bibliotece
szkolnej.

Nagrodą specjalną jest Uczta

Smakosza – zaproszenie na pizzę

dla najlepiej czytającego ucznia !!!

UWAGA!
Uczniowie i Nauczyciele

CZYTANIE NA WAGĘ

Zbiórka makulatury
w naszej szkole ruszyła

-Do końca maja 2017r. w poniedziałki przynosicie do biblioteki szkolnej zalegające w domu gazety, czasopisma oraz książki.

-Makulatura powinna być w domu związana w paczkę.

-Makulatura będzie ważona na bieżąco w bibliotece szkolnej.

-Każdy uczestnik akcji otrzyma swój numer pod którym będą wpisywane kilogramy uzbieranej makulatury.

-Ranking w dwóch kategoriach (klasowy i indywidualny) będzie udostępniony w bibliotece szkolnej.

*Dla najlepszych z Was przewidziana jest nagroda.

*Wszelkie pytania prosimy kierować do koordynatorów akcji – p. Urszuli Nowak i p. Agnieszki Mach.

Dnia 24 października 2016

w bibliotece szkolnej odbędzie się

impreza czytelnicza z okazji Międzynarodowego

Dnia Bibliotek Szkolnych.

Program imprezy:

  1. „Warto mnie przeczytać” - uczniowie tworzą ranking najbardziej poczytnych książek.

  2. Błyskawiczny konkurs literacki – uczniowie odpowiadają na wylosowane pytanie. Prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej!!!

Dwukrotnie w historii, osoby nagrodzone literackim Noblem odmówiły jego przyjęcia. Był to Borys Pasternak, który zrobił tak pod wpływem nacisków władz Związku Radzieckiego oraz Jean-Paul Sartre, który uznał, że odebranie jej uniemożliwiłoby mu bycie filozofem.

W tym roku faworytem szwedzkich mediów jest pochodzący z Syrii arabski poeta Adonis, właściwie: Ali Ahmad Said. Autor 23 tomów poezji oraz 18 zbiorów esejów gościł we wrześniu na targach książki w Goeteborgu, gdzie promował swoją nową książkę "Islam i przemoc". Jest to zapis rozmów, jakie z Adonisem przeprowadziła francusko-marokańska psychoanalityk Houria Abdelouahed.

Według szwedzkich krytyków alternatywnie członkowie Akademii Szwedzkiej mogą po ponad 20 latach docenić literaturę amerykańską. "USA przestały wierzyć w Nagrodę Nobla" - pisał w przeddzień ogłoszenia werdyktu szwedzki dziennik "Dagens Nyheter". Od 1901 roku literackiego Nobla przyznano jedynie ośmiu pisarzom ze Stanów Zjednoczonych, biorąc pod uwagę ich miejsce urodzenia. Ostatni raz literacki Nobel przyznano Amerykance Toni Morrison w 1993 roku.

dodano 20.10.2016

dodano 30.09.2016

dodano 20.09.2016

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej Sióstr Pielęgniarek III Reguły św. Franciszka w Opolu

 

11 grudnia 2015r., tużprzed świętami Bożego Narodzenia, uczennice naszej szkoły odwiedziły pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. Przedstawienie, wspólne śpiewanie kolęd i poczęstunek piernikiemdomo- wej roboty, wywołało wielkie wzruszenie iradość. Śpiew słychać było w całym ośrodku. Kasia Wysocka, Paulina Głąbik, Michalina Mencel, Sabina Krok, Sandra Blozik, Ewelina Bursy i Monika Matysiok złożyły mieszkańcom i pracownikom ośrodka życzenia świąteczne i noworoczn, a także wręczyły drobne upominki. Spotkanie było dla nas prawdziwą lekcją szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.

Oto galeria zdjęć z tego wydarzenia:

godziny otwarcia

poniedziałek - czwartek: 7.45-16.30

piątek: 7.45-15.40

Aktualności

bottom of page